مجلس نمایندگان افغانستان ایجاد وزارت دولت در امور صلح را تایید کرد

منبع : بی بی سی نیوز

لینک : متن کامل

تاریخ : 30 دسامبر

 

مجلس نمایندگان افغانستان فرمان رئیس جمهوری این کشور را برای ایجاد وزارت دولت در امور صلح، با اکثریت آرا تایید کرد.

کمیسیون عدلی و قضایی مجلس امروز دوشنبه ۹ جدی/دی فرمان ایجاد این وزارت را برای رای گیری به نشست عمومی ارائه کرد.

محمدرحیم علی‌یار، عضو این کمیسیون، ایجاد و فعالیت وزارت صلح را در شرایط کنونی یک ضرورت جدی خواند.

به باور موافقان این طرح، در شرایطی که گفت‌وگوهای صلح جدی شده و امکان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی وجود دارد، داشتن یک نهاد تخنیکی و باظرفیت در این بخش ضرورت است.

اما برخی نمایندگان با اشاره به موجودیت شورای عالی صلح، ایجاد این وزارت را اقدامی برای تورم تشکیلاتی و هدر رفتن امکانات و بودجه ملی می‌دانند.

پس از بحث‌های موافقان و مخالفان این فرمان؛ سرانجام اعضای مجلس با اکثریت آرا ایجاد وزارت دولت در امور صلح را تایید کردند.

ایجاد وزارت صلح در جریان لویه جرگه مشورتی صلح از سوی اشتراک کنندگان پیشنهاد شده بود. رئیس جمهور محمد اشرف غنی به تاریخ ششم ماه سرطان/تیر سال جاری در فرمانی وزارت دولت در امور صلح را ایجاد و عبدالسلام رحیمی، رئیس دفترش را به عنوان وزیر دولت در امور صلح تعیین کرد.

بعدتر دارالانشاء/دبیرخانه شورای عالی صلح نیز از بدنه این نهاد جدا و به وزارت دولت در امور صلح انتقال یافت.

وزارت دولت در امور صلح درباره تشکیلات و بودجه این نهاد معلوماتی ارائه نمی‌کند.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان می‌گوید در طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۹، ۶۰۰ میلیون افغانی زیر نام مصارف متفرقه صلح در کد ۹۱ پیشنهاد شده که حالا با ایجاد این وزارت، آنان این پول را در چارچوب واحد مستقل بودجوی و به نام وزارت دولت در امور صلح در طرح بودجه انتقال خواهند داد.

پیشتر عبدالسلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح گفته بود این وزارت مکانیزم‌های لازم را برای مذاکره با طالبان ایجاد کرده و به گونه کامل آماده آغاز مذاکرات با این گروه است.

گروه طالبان مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده و بر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پس از امضای توافق نامه با آمریکا تاکید می‌کنند.

 

جهت شریک سازی نظریات تان اینجا کلیک کنید!

مجلس نمایندگان افغانستان ایجاد وزارت دولت در امور صلح را تایید کرد

2019-12-31 09:24:18