شکنجه 'وحشتناک' زن افغان از سوی شوهرش در فاریاب خبرساز شد

منبع : بی بی سی نیوز

لینک : متن کامل

تاریخ : 8 جنوری

 

مسئولان محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان می‌گویند دختری با نام لعل بی‌بی که ۱۷ سال دارد، از چندین ماه به این سو از سوی شوهر و خانواده شوهرش شکنجه شده است.

او یک سال گذشته بنا به سنتی که در افغانستان به آن"بدل" می‌گویند ازدواج کرد. بر اساس این رسم دختران و پسران دو خانواده به ازدواج یکدیگر در آورده می‌شوند.

لعل بی‌بی‌ از زمان ازدواج تا چند روز پیش با خانواده‌ خودش در تماس نبوده است.

او که برای مداوا نخست به شفاخانه شهر میمنه فاریاب انتقال داده شده بود، اکنون برای درمان بهتر به بلخ آورده شده است.

حمید فهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی که به دیدن او به شفاخانه رفته، می‌گوید لعل بی‌بی به دلیل شوکی که به او وارد شده، خیلی کم می‌تواند حرف بزند.

او می‌گوید:"شوهرم مرا می‌زد، با چوب، با ریسمان بسته‌ام می‌کرد، شب و روز در اتاق بندی(زندانی‌)ام می‌کرد...آب جوش را بالایم میریخت و میگفت خواهرم در خانه برادر تو ناآرام است و ما هم انتقام می‌گیریم."

داستان شکنجه شدن این زن جوان در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و برخی آن‌را "وحشتناک" توصیف کردند.

عبدالکریم یورش، سخنگوی پلیس فاریاب می‌گوید به اساس تحقیقات ابتدایی آنها، لعل بی‌بی از سوی شوهر و پدر شوهرش مورد لت و کوب قرار گرفته و آزار و اذیت شده است.

او می‌گوید که در پیوند به این قضیه، پدر شوهر لعل بی‌بی بازداشت شده اما شوهرش فراری است.

به گفته وی، ساحه زندگی لعل بی‌بی در کنترل طالبان است و آنها زمان انتقال او به شفاخانه از این قضیه با خبر شده‌اند.

پدر لعل بی‌بی می‌گوید دامادش اکنون در ساحه طالبان است و دست دولت و او به دامادش نمی‌رسد، بنابراین به طالبان شکایت او را خواهد کرد.

لعل بی‌بی نیز که حالا پس از گذشت چند روز از مداوایش، اندکی حال بهتری نسبت به روزهای گذشته پیدا کرده، می‌گوید شوهرش با این ادعا که گویا خواهرش توسط برادر لعل بی‌بی شکنجه می‌شود، او را آزار و اذیت کرده است.

می‌گوید هرگز حاضر نیست دوباره به خانه شوهرش برگردد و از دولت می‌خواهد شوهرش را مجازات کنند.

فتح خان، پدر لعل بی‌بی می‌گوید سه هفته پیش دامادش برایش پیام فرستاد که بیا و دخترت را "که بیماری لاعلاج دارد" با خود ببر.

"به میمنه آوردنش اما آنجا داکتران (پزشکان) گفتند وضعیتش وخیم است و احتمالا پاهایش قطع شود...بعد برای تداوی توسط دفتر زنان برای زنان به بلخ انتقال داده شد."

همه ساله گزارش‌های تکان دهنده‌ای از خشونت علیه زنان در افغانستان شنیده می‌شود. آمار این قضایا در این کشور همیشه بالا بوده است. به اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در هفت ماه نخست سال جاری خورشیدی دو هزار و ۷۶۲ مورد خشونت با زنان در این کمیسیون ثبت شده که نسبت به سال گذشته بیشتر از ۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

جهت شریک سازی نظریات تان اینجا کلیک کنید!

شکنجه 'وحشتناک' زن افغان از سوی شوهرش در فاریاب خبرساز شد

2020-01-09 10:00:38