هیلاری کلینتون: زنان افغان باید در مذاکرات صلح سهم داشته باشند

منبع : بی بی سی نیوز

لینک : متن کامل

تاریخ : 10 مارچ

 

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در نشستی در مقر سازمان ملل متحد با اشاره به مذاکرات صلح افغانستان با طالبان گفت زنان افغان باید در این مذاکرات سهم داشته باشند و حقوق آنها نباید نادیده گرفته شود.

خانم کلینتون که در نشست "روند بین‌الافغانی صلح: زمانی حیاتی برای زنان افغان" در نیویورک حرف می‌زد همچنین گفت زنان افغان امروز بیم آن را دارند که نه تنها حقوق‌شان در مذاکرات با طالبان نادیده گرفته شود بلکه دستاوردهایی که آنها در سالهای گذشته به دست آورده‌اند به یکباره برای "صلحی که ادامه دار نخواهد بود" از بین برود.

این نشست از سوی دفتر نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل و همچنین نمایندگی افغانستان در سازمان ملل امروز برگزار شد. در این نشست در کنار شماری از فعالان حقوق زنان از افغانستان، نمایندگانی از کشورهای مختلف نیز شرکت کرده بودند.

خانم کلینتون گفت در نظر نگرفتن زنان در روند صلح "نه تنها از نظر اخلاقی نادرست است بلکه خطرناک است. برای تمام کشورهایی که اینجا نمایندگان شان آمده‌اند خطر ناک است...نباید اجازه بدهیم وحشت بر زنان حکمرانی کند...زنان افغانستان حالا آنقدر پیشرفت کرده‌اند که نباید از میز مذاکراتی که در مورد حقوق شان تصمیم می‌گیرد بیرون نگهداشته شوند."

در این نشست همچنین عادله راز ، سفیر افغانستان در سازمان ملل گفت که حقوق زنان افغان و موقعیت آنها در جامعه قربانی آشفتگی‌های سیاسی شده است.

خانم راز اضافه کرد که زنان افغان با آگاهی از گذشته نمی خواهند درباره آینده شان را به خطر بیندازند.

او اضافه کرد:"در این زمان حساس برای کشورم و برای زنان افغانستان، ما به متحدان و شرکای و حامیان بین‌المللی نیاز داریم."

در همین حال خانم کلینتون گفت اگر زنان افغان به حاشیه رانده شوند، چشم انداز صلح دوامدار روشن نخواهد بود. بدون شرکت و حقوق زنان هیچ صلح دوامداری وجود نخواهد داشت.

او همچنین یادآوری کرد در زمان حاکمیت طالبان، زنان افغان نه تنها از رفتن به مدرسه/مکتب محروم کرده شدند و بلکه از کار در بیرون از خانه وحتی بیرون شدن از خانه بدون محافظ مرد، منع شده بودند. "اما امروز بیش از سه و نیم میلیون دانش‌آموز در مکاتب/مدارس و. ۱۰۰ هزار زن در دانشگاه‌ها در افغانستان درس می‌خوانند. زنان افغان پست‌های مهمی را در دولت دارند. آنها اعضای پارلمان هستند، وزیر و قاضی هستند."

وزیر خارجه پیشین آمریکا همچنین گفت خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید مشروط به پایبندی طالبان به تعهدات شان باشد و طالبان باید تغییرات چشمگیری را که در جامعه افغانستان آمده به رسمیت بشناسند، آماده پذیرش قانون اساسی افغانستان باشند و از خشونت دست بکشند. در همین حال کارن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل در این نشست گفت سهم داشتن معنی دار زنان در گفتگوهای صلح برای مهیا کردن بهترین فرصت برای به دست یافتن به صلح پایدار، ثبات و امنیت افغانستان حیاتی خواهد بود.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان نیز که از کابل از طریق یک پیام ویدویی به این نشست پیوست، گفت که افغانستان امروز یک جامعه باز است که افراد از حقوق کامل شان برخوردارند و مسئولیت‌های شان را می‌دانند.

او اضافه کرد که هیچ تصمیمی در روند صلح گرفته بدون حمایت کامل مردم و زنان افغانستان گرفته نخواهد شد.

هیلاری کلینتون در نشست سازمان ملل تاکید کرد: "هر اتفاقی بیفتد، بدانید که شما دوستان و حامیانی در سراسر جهان دارید که در کنار شما خواهند بود، برای شما حرف خواهند زد و با شما در زمان دشوار خواهد بود. ما قربانی های شما را در این مدت فراموش نمی کنیم. خاموش نخواهیم بود. ما باهم این را ه را خواهیم پیمود، در جنگ و صلح، در آزادی و استبداد."

با بالا گرفتن بحث مذاکرات صلح افغانستان با طالبان پس از امضا شدن توافقنامه صلح آمریکا با این گروه بسیاری از فعالان نگران بازگشت طالبان به قدرت و محدود شدن حقوق زنان هستند. چرا که طالبان در زمان حاکمیت شان قوانین سختگیرانه‌ای در برابر زنان داشتند و گزارش‌های متعددی از نقض گسترده حقوق زنان از سوی طالبان وجود داشته است.

 

جهت شریک سازی نظریات تان اینجا کلیک کنید!

هیلاری کلینتون: زنان افغان باید در مذاکرات صلح سهم داشته باشند

2020-03-17 09:03:48